Krakowska szkoła grafiki z kolekcji ZPAP Okręgu Krakowskiego
Historia powstania zbiorów graficznych Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego sięga lat 40. XX wieku, kiedy to, po zakończeniu II Wojny Światowej, krakowscy artyści powrócili do swej siedziby – Domu Plastyków, mieszczącego się od 1934 roku przy ul. Łobzowskiej 3. Wtedy zaczęła tworzy się kolekcja, która obecnie, po ponad 60-ciu latach, liczy ponad 3000 prac i jest jednym z największych, a może największym zbiorem prac tzw. krakowskiej szkoły grafiki.
Udokumentowane początki zbiorów to 1959 rok. W działającej przy Okręgu Pracowni Graficznej narodził się pomysł zorganizowania regularnego konkursu, nazwanego Najlepsza Grafika Miesiąca. Jego inicjatorami była grupa młodych artystów grafików, którym przewodził Witold Skulicz. Konkurs został wprowadzony w życie i niezmiennie odbywa się do dnia dzisiejszego, a wszystkie nagradzane przez lata Grand Prix i wyróżnieniami prace składają się na aktualne zbiory, uzupełniane równolegle przez wielu artystów licznym darowiznami.
Kolekcja jest unikatowa pod wieloma względami. Przede wszystkim prezentuje liczne przykłady tradycyjnych technik grafiki warsztatowej płaskiej, wypukłej i wklęsłej, takich jak: drzeworyt, linoryt, gipsoryt, litografia, akwaforta, akwatinta, mezzotinta, które obecnie odchodzą już do lamusa, wypierane przez współczesne możliwości techniczne, z grafiką cyfrową na czele. Zebrane prace stanowią doskonały przykład przeobrażeń stylistycznych i konceptualnych w sztuce XX i XXI wieku, prezentując panujące przez lata tendencje i style modne w sztuce grafiki. Na kształt kolekcji składają się prace czołówki krakowskich artystów, głównie absolwentów i pracowników rodzimej Akademii Sztuk Pięknych, w tym wielu już nieżyjących, którzy twórczością swą zasłużyli na najwyższe uznanie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jest otwartą księgą historii grafiki, z której można czerpać wiedzę, zapoznawać się z poszczególnymi estetykami i maestrią warsztatową twórców. Stanowi doskonały przykład ciągłości sztuki graficznej i przeobrażeń, jakie w niej przez lata, zachodziły.
Aby stopniowo zapoznawać odbiorców z zasobami związkowych zbiorów, Zarządy ZPAP Okręgu Krakowskiego zorganizowały w Galerii Pryzmat 5 wystaw, których kuratorem i pomysłodawczynią tematów poszczególnych edycji była prof. Ewa Gołogórska-Kucia. Pierwsza wystawa odbyła się w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia ZPAP w 2011 roku, następne cyklicznie w latach 2016-2019. W ten sposób zaprezentowaliśmy około 350 prac.
Teraz, na fali obecnej tendencji wynikającej w dużym stopniu z ogólnoświatowej pandemii choroby Covid-19 i związanym z tym zakazem organizowania wystaw i wernisaży, podobnie jak inne instytucje kultury i twórcy, przenosimy swe artystyczne działania do sieci internetowej. Na proponowany Państwu pokaz zat. „Krakowska szkoła grafiki w kolekcji ZPAP Okręgu Krakowskiego" składa się 100 dzieł graficznych, będących przekrojem historii sztuki graficznej na przestrzeni 60 lat.
Pokaz ten służy nie tylko zapoznaniu się zasobami związkowych zbiorów, ale przede wszystkim poszerzeniu wiedzy na temat historii grafiki, jej twórców i dzieł, jakie stworzyli.
Zachęcając do studiowania poszczególnych prac, życzymy wielu wrażeń estetycznych i pozytywnych doznań emocjonalnych!
Kraków, 03.05.2020Joanna Warchoł
Prezes ZPAP OK