Zapraszamy!
PAWEŁ WARCHOŁ
— artysta grafik, ur. 1958 roku w Krakowie. W 1984 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom w pracowni grafiki doc. Stanisława Kluski i malarstwa doc. Romana Nowotarskiego.
Obecnie mieszka w Oświęcimiu, zajmuje się rysunkiem, malarstwem i grafiką wydawniczą. Prezentował swoje prace na 66 wystawach indywidualnych m.in. w: Warszawie, Berlinie, Münster, Barcelonie, Žylinie oraz wielokrotnie w Krakowie, Katowicach i Bielsku-Białej. Brał udział w ponad 300 wystawach w kraju i za granicą, w tym na wszystkich najważniejszych triennale i biennale rysunku na świecie. Jego dzieła ponad trzydziestokrotnie były nagradzane i wyróżniane, w tym trzykrotnie nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Za swoje prace otrzymał wiele nagród, między innymi:
Grand Prix — Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Międzynarodowym Triennale Sztuki „Majdanek 2000", Lublin (2000); Główną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w III Triennale Autoportretu, Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom (2000); I nagrodę w IV Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Muzeum w Lubaczowie (2002); II nagrodę Hetmana Kraju Pilźnieńskiego w III Biennale Rysunku Środkowoeuropejskiego Pilsen 2002, Galeria Zachodnich Czech, Pilzno (2002); Główną Nagrodę w XLI Międzynarodowym Konkursie Rysunku Fundacji Ynglada — Guillot, Barcelona (2004).
„Paweł Warchoł, jakkolwiek od wielu lat zajmuje się malarstwem, fotografią, grafiką wydawniczą i plakatem, najbardziej znany i ceniony jest na świecie z rysunku. Medium to stało się dlań naturalnym środkiem ekspresji i sposobem artykułowania własnego widzenia rzeczywistości. Prezentował je na ponad 200 wystawach zbiorowych oraz 50 indywidualnych pokazach, co — zważywszy na wiek artysty — stanowi nie lada osiągnięcie.
Powstałe na przestrzeni minionych dwóch dekad prace Pawła Warchoła układają się w rozgałęziające się cykle tematyczne i problemowe. Wszystkie je łączy niezwykła precyzja, znakomity warsztat i dążność do iluzjonistycznego potraktowania modeli — zarówno tych realnych, jak i fantasmagorycznych. Wykonane tuszem na kartonie rysunki oświęcimskiego artysty stanowią jednocześnie eksplorację widzialności i tego, co niewidzialne. Efekt trójwymiarowości i ogromny pietyzm dla detalu pozornie mogłyby wskazywać na zakusy odwzorowania „terytorium" za pośrednictwem „mapy". Oczywiście — te aspiracje nie dotyczą Pawła Warchoła. Jego prace już od pierwszej ich publicznej prezentacji wskazują, że jest to wyjątkowo dojrzały i świadomy medium artysta, doskonale wiedzący, że podobne próby są właściwie z góry skazane na niepowodzenie. Dlatego też nie idzie on tropem hiperrealistów. (…)"
Roman Lewandowski
Fragment tekstu z katalogu.