3. Krakowskie Spotkania Artystyczne 2022 – TERYTORIA Wystawy główne 26.05 – 31.07.2022

2022-05-26

Joanna Warchoł

Prezes ZPAP OK

Współczesne terytoria

W 2022 roku, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego, po raz kolejny stał się organizatorem festiwalu sztuk wizualnych zat. „3. Krakowskie Spotkania Artystyczne 2022 – TERYTORIA".

Tegoroczne hasło projektu – „Terytoria", posiadało wiele aktualnych odnośników i dotyczyło szeroko rozumianych obszarów ludzkiego funkcjonowania w zakresie miejsca życia oraz prywatnej przestrzeni ograniczonej zewnętrznymi lub wewnętrznymi normami, uwarunkowaniami lub okolicznościami. Było na tyle uniwersalne, że każdy twórca znalazł w nim miejsce dla siebie – obszar zastanej rzeczywistości, który go poruszył, interesował lub przeraził, którego aspekty wpłynęły na jego wrażliwość i przeobrażone zostały w wytwory artystyczne dokumentujące te przeżycia. Dzieje się to dzięki umiejętności wnikliwego wglądu w siebie i bacznej obserwacji świata w skali mikro i makro, w sensie globalnym, a także związanym z osobistymi doznaniami i doświadczeniami.

Poruszane i wizualizowane przez uczestników festiwalu sztuki problemy dotyczyły wszelkich sfer rozwoju cywilizacji i jej osiągnięć, dających człowiekowi wiarę w nieograniczone możliwości ludzkiej myśli oraz skutki ich niektórych, nieodwracalnych realizacji, doprowadzających do destrukcji świata, zaburzających równowagę natury i odwieczne prawa nią rządzące oraz pośrednio lub bezpośrednio wpływających na bezpieczeństwo człowieka i życia na Ziemi. (...)

W tegorocznym projekcie ważne stało się podkreślenie wymiaru dewastacji, rozkładu i dezintegracji świata, wynikające z braku poszanowania człowieka oraz natury, nadrzędności zysków nad zachowaniem rozwagi i równowagi, manipulacji prowadzących do dehumanizacji społeczeństw, globalnego nadzoru nad nimi, żądzy władzy i zachłannego się wzbogacania.

Na przykładzie tych doświadczeń i wszelkich czynników z nimi związanymi, artyści przedstawili prace odwołujące się do szeroko rozumianego miejsca człowieka w zagrożonym niebezpieczeństwem dla jego życia i aktywności świecie, wykazali istniejące obszary wolności i niezależności, strefy bezpieczeństwa jednostki i społeczeństwa, ograniczenia, obostrzenia i zakazy, wpływające w sposób bezpośredni na psychikę i funkcjonowanie człowieka oraz stabilność natury i praw nią rządzących.

Pierwotnie, punktem wyjścia prezentowanych na wystawach prac miało stanowić odwołanie się do trwającej od jesieni 2019 roku pandemii coronavirusa Covid-19, która zmieniła świat i postrzeganie człowieka w zakresie wolności, niezależności, bezpieczeństwa oraz pojawienia się niespodziewanego zagrożenia w postaci niewidzialnego wroga, dziesiątkującego społeczeństwa i stawiającego każdego w sytuacji nieustannego ryzyka choroby i śmierci. Jednak, lutowa agresja Rosji na Ukrainę spowodowała, że samoistnie hasło „Terytoria" nabrało dużo mocniejszego i niezmiernie dramatycznego znaczenia, poszerzając pole wypowiedzi uczestniczących w projekcie artystów o wszystkie aspekty związane z ograniczeniem ludzkiej wolności spowodowanej zbrojnymi działaniami nieobliczalnego agresora.

Obecny festiwal składał się z 9-ciu wystaw głównych, zorganizowanych przez Zarząd ZPAP Okręgu Krakowskiego od końca maja do końca lipca br. i 36-ciu wystaw towarzyszących, przygotowanych przez krakowskie instytucje kultury od początku kwietnia do końca sierpnia. Tak więc, w okresie tym, Kraków rozkwitł sztukami wizualnymi. Przewodnie hasło projektu zaprezentowane zostało poprzez klasyczne dyscypliny – rysunek, grafikę i rzeźbę oraz dyscypliny dotychczas na festiwalu nie eksponowane: sztukę książki i papieru, działania interdyscyplinarne i multimedialne oraz, rzadko przez nas pokazywaną, fotografię. (...)

Kraków, kwiecień 2022